Sağlık Politikamız

GENEL TESİS SAĞLIK KURALLARI

1. Kurallar tüm üyelerimizin rahatı için; Uluslararası uygulamalar ve genel hijyen kuralları göz önünde bulundurularak hazırlanmıştır.
2. Spor sağlıklı yaşamın gereği olsa da her birey için uygun olmayabilir. Bu nedenle spor yapabilmeniz için doktorunuzdan onay almanız gerekmektedir. Gaziosmanpaşa belediyesi sportif faaliyetten dolayı yaşanacak sağlık problemlerinden sorumlu tutulamaz.
3. Kalp ve karaciğer yetersizliği, sara, dolaşım sistemi problemi, emes, kronik astım ve bronşit gibi risk faktörleri bulunan kişilerin egzersiz yapmaları sakıncalı olup bu kişiler üye olamazlar.
4.Tüm açık kapalı alanlar, soyunma odaları, ortak bekleme ve kullanım alanları günlük, haftalık ,aylık ve yıllık bakıma tabidir.

ÇALIŞANLARIMIZA UYGULADIĞIMIZ SAĞLIK POLİTİKASI

1. ilçemizin ilk yüzme ve spor kompleksini vatandaşlarımızın hizmetine sunarak, hizmetin daha kaliteli ve verimli olması için dalında uzman işinde her zaman insani değerleri kendine ilke edinmiş bir kadroyla çalışmaktayız.
2. Çalışanlarımıza düzenli olarak 6 aylık periyotlarla her türlü bulaşıcı hastalığı ve enfeksiyon hastalıklarını belirleyici test gruplarını kapsayan sağlık taramaları yapmaktayız.
3. Yapılan bu sağlık tarama sonuçlarında herhangi bir sağlık problemi çıkması halinde çalışanımızın gereken birime yönlendirmesi yapılır ve tedavi sonrası tekrar işe başlaması sağlanır.
4. Spor yapmaya gelen üyelerimize herhangi bir acil durum karşısında müdahale ya da yönlendirme yapabilecek ilk yardım eğitimi almış bu konuda son derece deneyimli bir kadroyla çalışmaktayız.
5. Ayrıca tesislerimizde 08:00-17:00 seansların başlama saatinden bitiş saatine kadar olabilecek acil durumlar için bir sağlık personeli ve bir müdahale odası bulunmaktadır.ÜYELERİMİZE UYGULADIĞIMIZ SAĞLIK POLİTİKAMIZ

1. Seans esnasında yaşanabilecek sağlık problemleri karşısında hemen müdahale edebilecek sağlık ekibimizle hizmet vermekteyiz,
2. Havuzlarımız haftada bir kullanıma kapatılıp, özel vakum sistemiyle temizliği yapılıp, dezenfeksiyon işlemlerini gerçekleştirmekteyiz,
3. Haftada bir bütün tesislerimizde günlük temizliğin dışında daha ayrıntılı genel bir temizlik ve dezenfeksiyon işlemi yapmaktayız,
4. Havuzlarımızdan üyelerimizin ve çalışanlarımızın sağlığına verdiğimiz önem nedeniyle bir aylık periyotlarla numune alınıp havuz suyu tahlili yapmaktayız,
5. Her sabah alanında uzman kişiler tarafından havuz klor ölçümü yapmaktayız,
6. Her sabah havuz suyu rengi, kokusu ve kalınlığı kontrol edilip yosun ve enfeksiyon önleyici özel bir solüsyon ilave etmekteyizGÜNLÜK HAVUZ BAKIMI

1. Havuzdan sorumlu personel, her sabah ilk olarak havuz suyunu gözlemleyerek suyun fiziksel görünümünde bir bozukluk olup olmadığını kontrol eder. Elektrik kumanda panolarını ve havalandırma santrallerinin çalışmasını kontrol eder.
2. Havuzdan sorumlu personel, havuzun normal kullanım esnasında dip emiş vanalarının kapalı olup olmadığını kontrol eder. Denge tankı vanalarını açar. Havuz ve denge tankının su seviyelerini gözlemler. Seviye uygun değilse su takviyesi yapar.
3. Sorumlu personel, havuz duvarlarındaki dijital ekranlardan suyun ve ortamın sıcaklığının kaç derece olduğuna bakar. Dijital ekran yok ise ölçümü termometre ile yapar. Gördüğü sıcaklık değerini Günlük Havuz Bakım Formu'na kayıt eder.
4. Kulvar iplerini, havuz merdivenlerini, atlama tramplenlerini ve kanal ızgaralarını vb. mekanik aksanları kontrol eder.
5. Havuz suyunun kimyasal (ozon, pH, klor) değerlerini kitler (DPD) yardımıyla ölçer. Ölçüm sonuçlarını Günlük Havuz Bakım Formu'na kayıt eder.
6. Günlük olarak havuzdan faydalanan yüzücüler sayı olarak tespit edilir. Her gün akşam tespit edilen sayıları Günlük Havuz Bakım Formu'na kayıt eder.
7. Havuz suyunun tazelenmesi için her sabah bir önceki günün yüzücü sayısı başına en az 30 lt. su ilavesi yapar.
8. Havuz suyunun içersinde gün içersinde gözle görünür; böcek, saç tokası gibi nesneler kepçe yardımıyla havuzdan çıkarır.
9. Ayak yıkama havuzlarını her seans bitiminde boşaltır, temizler ve yeniden doldurur. Yenilenen ayak havuzlarına dezenfektan ilavesi yapar.
10. Havuz güvertesi her akşam program bittikten sonra gece görevli havuz personeli tarafından bol su ve fırça ile yıkanıp suyu çekilir. Havuz giderlerinde tıkanma olup olmadığı kontrol edilir. Tıkanma varsa tıkanıklık açılır.
11. Akşam seansı bittikten sonra temizlik görevlileri tarafından duş, tuvalet ve soyunma kabinlerinin temizliği yapılırHAFTALIK HAVUZ BAKIMI

1. Havuz güverte temizliği yapılır.
2. Taşma kanalları temizlenir.
3. Havuzun dip temizliği yapılır. Havuzun duvarlarının ve tabanının temizliği yapılır.
4. Filtre basınçları kontrol edilir.
5. Devir daim pompalarının ön filtreleri temizlenir.
6. Havuz kimyasalları ölçülür ve havuza gerekli olan kimyasallar atılır; havuz suyu istenilen kimyasal değerlere getirilir.
7. Duşlar ve tuvaletler çamaşır suyu katkılı temizlik maddeleri ile yıkanarak temizlenir ve dezenfekte edilir. Ayrıca duş ve soyunma kabinlerindeki eksiklikler giderilerek havuz ertesi güne hazır hale getirilir.
8. Kimyasal stoklar kontrol edilir. Miktarı azalmış kimyasallar tespit edilir ve ilgililere iletilir.
9. Havuz güvertesi her akşam program bittikten sonra gece görevli havuz personeli tarafından bol su ve fırça ile yıkanıp suyu çekilir. Havuz güvertesi gerekli temizlik kimyasalı ve temizlik makinesi yardımı ile fırçalanır ve bol su ile durulanır. Ayrıca haftada bir bakım günü (genellikle pazartesi) günleri deterjanla fırçalanarak deterjanlı suyun havuz taşma kanallarına gitmemesine azami dikkat edilerek haftalık bakımı yapılırAYLIK VE YILLIK HAVUZ BAKIMI

1. Her ayın başında havuz suyundan alınan numuneler, Sağlık Bakanlığı'ndan onaylı bir laborutavara analiz için antetli kağıda basılmış bir dilekçe ile teslim edilir. Tahlil ücreti ödenir; makbuz ve fatura alınır.
2. Denge tankı temizlenir.
3. Kum filtrelerin bakımı yapılır.
4. Ozon temas tankının temizliği yapılır.
5. Ozon jenaratörünün yetkili servis tarafından bakımı sağlanır. Yıllık Havuz aylık, ph, klor ve ozon ölçüm değerleri toplamının aritmetik ortalaması alınarak dökümü çıkartılır ve tesisler müdürlüğüne iletilir.
6. Yılda bir defa havuz suyu komple boşaltılır; havuz tabanının ve duvarlarının koruyucu kimyasallarla temizlenip aşınan derzleri onarıldıktan sonra havuz doldurulur.
206 kez izlendi - 24.2.2022